Kanał Augustowski- droga wodna..jpg

Kanał Augustowski- droga wodna..jpg
Rozmiar 83 KB
Kanał Augustowski - droga wodna

łącząca drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły
Położony na pograniczu Polski i Białorusi (administracyjnie województwo podlaskie i obwód grodzieński) Kanał Augustowski należy do najbardziej cennych i popularnych zabytków polskiej kultury technicznej.
Długość kanału: 101 km, w tym 82 km w granicach Polski.
Kanał, oprócz śluz, których jest 18, tworzą:
* rzeka Netta
* rzeka Czarna Hańcza
* Jeziora augustowskie
Myśl stworzenia połączenia wodnego Wisły z Niemnem zrodziła się w końcu XVI wieku, a u schyłku niepodległej Rzeczypospolitej (czasy stanisławowskie) przybrała formę konkretniejszej koncepcji. Jednak dopiero pruskie restrykcje gospodarcze, praktycznie zamykające handlowi polskiemu dostęp do Bałtyku, zmusiły do jej realizacji.
Kanał został zaprojektowany w 1824 przez gen. Ignacego Prądzyńskiego. Budowa rozpoczęła się w 1824 i prowadzona była do roku 1839.

Wiele obiektów kanałowych zniszczonych w czasie działań wojennych odbudowano.Do dzisiaj wygląd zbliżony do pierwotnego zachowało 9 śluz. Tak jak przed 150 laty, aby komora napełniła się wodą, śluzowi otwierają luki wrót, podnosząc zastawki ręcznymi lewarkami. Następnie otwierają masywne wrota, pchając długie dyszle, które stanowią przeciwwagę dla skrzydła wrót.

Kanał jest zabytkiem budownictwa hydrologicznego i kandyduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Kanał Augustowski - droga wodna został wpisany na Listę Pomników Historii
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sportingbet.opx.pl